ISW: ჟენევაში გამართული სამმხრივი შეხვედრის დროს რუსეთმა ნათლად განაცხადა, რომ უკრაინასთან სამშვიდობო მოლაპარაკებების დროს მხოლოდ ტერიტორიული დათმობებით არ დაკმაყოფილდება
ჟენევაში გამართული სამმხრივი შეხვედრის დროს რუსეთმა ნათლად განაცხადა, რომ უკრაინასთან სამშვიდობო მოლაპარაკებების დროს მხოლოდ ტერიტორიული დათმობებით არ დაკმაყოფილდება – ამის შესახებ ომის შემსწავლელი ინსტიტუტი წერს.
“ეს ულტიმატუმები ნატო-ს განადგურების ტოლფასია, რადგან მოითხოვენ, ალიანსმა შეწყვიტოს ჯარების ან სისტემების განლაგება წევრ სახელმწიფოებში, რომლებიც ნატო-ში 1997 წლის შემდეგ გაწევრიანდნენ. ეს ულტიმატუმები ასევე მიზნად ისახავდა დასავლეთის იძულებას, უარი ეთქვა „ღია კარის“ პოლიტიკაზე, გამორიცხოს აღმოსავლეთისკენ გაფართოება და უარი თქვას ნატო-ს აღმოსავლეთ ფლანგზე, მათ შორის უკრაინაში პარტნიორობაზე“ – აღნიშნავენ ISW-ის ანალიტიკოსები