EPDE: გამოვავლინეთ 29 ყალბი დამკვირვებელი
დემოკრატიული არჩევნების ევროპულმა პლატფორმამ (EPDE) საქართველოს თვითმმართველობის არჩევნებზე, რომელიც 4 ოქტომბერს გაიმართა, 29 ყალბი დამკვირვებელი გამოავლინა, რომლებიც ხელისუფლებას პროცესის ლეგიტიმაციაში ეხმარებოდნენ.
EPDE-ის მიხედვით, ყალბი დამკვირვებლების განცხადებები საარჩევნო პროცესის მხარდაჭერის, დასავლური ინსტიტუტებისა და მედიის მხრიდან კრიტიკის სხვა მიმართულებით გადატანის და ,,ქართული ოცნებისთვის“ სასარგებლო ნარატივების განსამტკიცებლად იყო კოორდინირებული.
დემოკრატიული არჩევნების ევროპულმა პლატფორმის განცხადებით, ყალბი დამკვირვებლები ძირითადად წარმოდგენილი იყვნენ ევროპიდან, ხოლო მათი უმრავლესობა – უნგრეთიდან და საფრანგეთიდან.
EPDE აღნიშნავს, რომ ამით საქართველო ისეთი ქვეყნების მაგალითს მიჰყვება, როგორებიცაა , აზერბაიჯანი და ბელარუსი, სადაც მსგავსი პრაქტიკა უკვე წლებია დამკვიდრებულია.
გამოვავლინეთ 29 ყალბი დამკვირვებელი, რომლებიც დაეხმარნენ საქართველოს ხელისუფლებას 2025 წლის 4 ოქტომბრის ადგილობრივი არჩევნების პროცესის ლეგიტიმაციურად წარმოჩენაში.
საქართველოს მმართველმა პარტიამ „ქართულმა ოცნებამ“ უკვე მეორედ მოიწვია ყალბი დამკვირვებლები 2024 წლის საპარლამენტო კენჭისყრის შემდეგ. ეს მიუთითებს იმაზე, რომ საქართველო ახლა მიჰყვება იმ ქვეყნების მაგალითს, როგორიცაა , აზერბაიჯანი და ბელარუსი, რომლებმაც ეს პრაქტიკა რამდენიმე წელია დაამკვიდრეს.
საქართველოს მოქალაქე დამკვირვებლებმა, მათ შორის EPDE-ს წევრმა, ადგილობრივ არჩევნებს მონიტორინგი არ გაუწიეს, აღნიშნეს, რომ ფუნდამენტური უფლებების პატივისცემა, საარჩევნო სამართლის სტაბილურობა და პროცედურული გარანტიების არსებობა დიდწილად არ დაკმაყოფილებულა. მათ შეაფასეს, რომ ამ პირობებში თავისუფალი, სამართლიანი და კონკურენტული ვერ ჩატარდება.
საერთაშორისო დამკვირვებლები @TAG-დან მხოლოდ არჩევნებამდე ერთ თვეზე ნაკლები იყო მოწვეული, რამაც არასაკმარისი დრო დატოვა შინაარსიანი და სანდო საერთაშორისო მონიტორინგისთვის ODIHR-ის მეთოდოლოგიასთან შესაბამისობაში.
რეალური დამკვირვებლების არარსებით, პოლიტიკურად მიკერძოებულმა ‘ყალბმა დამკვირვებლებმა' შეავსეს დანაკლისი”, – წერია განცხადებაში.