Telegraph: სტარმერი ტრამპს წარუდგენს უკრაინაში 30 000 ევროპელი სამხედროს გაგზავნის გეგმას
დიდი ბრიტანეთის პრემიერ-მინისტრი კირ სტარმერი -ის პრეზიდენტ დონალდ ტრამს წარუდგენს გეგმას, რომლის თანახმად, ვაშინგტონის შუამავლობით ში ცეცხლის შეწყვეტის შეთანხმების მიღწევის შემთხვევაში, მისი დაცვის უზრუნველსაყოფად ევროპა უკრაინაში გაგზავნის 30 ათასამდე სამხედროს.
ამის შესახებ ინფორმირებულ წყაროებზე დაყრდნობით წერს ბრიტანული გამოცემა Telegraph-ი.
ვაშინგტონში დიდი ბრიტანეთის პრემიერ-მინისტრ კირ სტარმერის და საფრანგეთის პრეზიდენტ ს ვიზიტი მომავალ კვირაშია დაგეგმილი.
Telegraph-ის წყაროთა თანახმად, სტარმერი მოითხოვს, რომ აღმოსავლეთ ევროპაში განთავსებული ამერიკული გამანადგურებლები და რაკეტები მზადყოფნაში მოიყვანონ, თუ ზავის პირობებს დაარღვევს.
ბრიტანული გამოცემის ინფორმაციით, უსაფრთხოების ძალების შექმნის ბრიტანულ-ფრანგული გეგმა წარდგენილი იყო ევროპელი ლიდერების საგანგებო სამიტზე, რომელიც ამ კვირაში, პარიზში გაიმართა. სამიტის მოწვევას წინ უძღოდა აშშ-ის პრეზიდენტ ს გადაწყვეტილება, რუსეთთან დაიწყოს მოლაპარაკებები უკრაინაში ომის დასასრულებლად.
პარიზის სამიტი ერთი დღით უსწრებდა აშშ-ისა და რუსეთის დელეგაციების შეხვედრას, რომელიც 18 თებერვალს საუდის არაბეთში გაიმართა.
პარიზის სამიტის წინ, 16 თებერვალს პრემიერ-მინისტრმა კირ სტარმერმა განაცხადა, რომ დიდი ბრიტანეთი მზად არის საჭიროების შემთხვევაში, უკრაინაში თავისი სამხედროები გაგზავნოს სამშვიდობო შეთანხმების შესრულების უზრუნველსაყოფად.
უკრაინაში თავისი სამშვიდობო ძალების გაგზავნა არ სურს ევროკავშირის ზოგიერთ ქვეყანას, მათ შორის გერმანიას, იტალიას და ესპანეთს.
მომავალ კვირაში სამი წელი შესრულდება უკრაინაში ომის დაწყებიდან.
· 2014 წლიდან რუსეთის მიერ ანექსირებულია უკრაინის ს ნახევარკუნძული და ქალაქი სევასტოპოლი.
· უკრაინა აცხადებს, რომ თავის ტერიტორიებზე უარს არასდროს იტყვის და მოითხოვს უსაფრთხოების მყარ, საერთაშორისო გარანტიებს.