ტრამპი თვლის, რომ მოლაპარაკებაზე ზელენსკის ყოფნა აუცილებელი არ არის
აშშ-ის პრეზიდენტმა, დონალდ ტრამპმა განაცხადა, რომ არ არის აუცილებელი, უკრაინის პრეზიდენტი დაესწროს მოლაპარაკებებს, რომლებიც მიზნად ისახავს რუსეთთან ომის დასრულებას.
„გულწრფელად რომ გითხრათ, არ მგონია, რომ მისთვის მნიშვნელოვანი იყოს შეხვედრებზე დასწრება“, – უთხრა ტრამპმა Fox News Radio-ს. მისი თქმით, ზელენსკი ს სრულმასშტაბიანი შეჭრის დაწყებიდან სამი წლის განმავლობაში ატარებდა შეხვედრებს და ჯერ კიდევ ვერ შეძლო კონფლიქტის დასრულება. „ის ვერ იყო კარგი მომლაპარაკებელი“, – დასძინა ტრამპმა. თეთრი სახლის ხელმძღვანელის ეს კომენტარები მიანიშნებს იმაზე, რომ აპირებს წინ წაწიოს თავისი მიდგომა, იქონიოს რუსეთთან პირდაპირი კონტაქტები, სთან ერთად, ან მის გარეშე, აღნიშნავს Bloomberg-ი ს ბოლო განცხადებებთან დაკავშირებით
ასევე 21 იანვარს, დონალდ ტრამპმა გააკეთა განცხადება თეთრ სახლში გუბერნატორებთან შეხვედრაზე. ტრამპმა თქვა, რომ უკრაინის ამჟამინდელ ლიდერებს არანაირი კარტი არ აქვთ ხელში მოლაპარაკებებზე, რომლებიც მიზნად ისახავს ომის დასრულებას.
“მე მქონდა კარგი მოლაპარაკება პრეზიდენტ პუტინთან და არც ისე კარგი მოლაპარაკებები უკრაინასთან. მათ არ აქვთ არტი, თან ისინი თამაშობენ მძაფრად, მაგრამ ჩვენ ამის გაგრძელების არ დავუშვებთ”, – თქვა ტრამპმა.