პაველკომ სასამართლო დავა მოიგო – უკრაინის ხელისუფლებას მისთვის ფულადი კომპენსაციის გადახდაც მოუწევს
ადამიანის უფლებათა ევროპულმა სასამართლომ (ECHR) უკრაინის ფეხბურთის ასოციაციის ყოფილი პრეზიდენტისა და UEFA-ს აღმასრულებელი კომიტეტის წევრის ანდრეი პაველკოს საჩივარი უკანონო დაკავებასთან დაკავშირებით სრულად დააკმაყოფილა.
სასამართლომ დაადგინა, რომ უკრაინის ხელისუფლების ქმედებები ანდრეი პაველკოს დაკავების დროს არღვევდა ადამიანის უფლებათა და ძირითად თავისუფლებათა დაცვის კონვენციის მე-5 მუხლს, კერძოდ მის მე-4 პუნქტს, რომელიც ყველა ადამიანს უფლებას აძლევს დაჩქარებულად მიმდინარეობდეს მისი სასამართლო განხილვა და დაუყონებლივ გათავისუფლდეს, თუ დაკავება უკანონოა.
ECHR-მა განაცხადა, რომ ანდრეი პაველკოს არ მიენიჭა ასეთი უფლება. ამასთან ერთად, სასამართლომ მიიღო გადაწყვეტილება პასუხისმგებელი სახელმწიფო ორგანოებისგან
განმცხადებლის სასარგებლოდ ფულადი კომპენსაციის მიღების.
ინფორმაციისთვის, 2023 წლის დასაწყისში, პაველკო ს პეჩერსკის რაიონულმა სასამართლომ უკრაინის ფეხბურთის ფედერაციის პრეზიდენტის პოსტიდან გადააყენა. მას ბრალი კორუფციასა და ფულის გაფლანგვაში ედებოდა. უკრაინის ფეხბურთის ფედერაციის პრეზიდენტი ამჟამად ანდრეი შევჩენკოა.