ლონდონში უკრაინის საკითხზე მსოფლიო ლიდერების სამიტი მიმდინარეობს, რომელსაც გაერთიანებული სამეფოს პრემიერ-მინისტრი კირ სტარმერი მასპინძლობს.
კირ სტარმერთან ერთად სამიტს ესწრებიან: უკრაინის პრეზიდენტი, ვოლოდიმირ ზელენსკი; საფრანგეთის პრეზიდენტი, ემანუელ მაკრონი; გერმანიის კანცლერი, ოლაფ შოლცი; იტალიის პრემიერ-მინისტრი, ჯორჯია მელონი; პოლონეთის პრემიერ-მინისტრი, დონალდ ტუსკი; ჩეხეთის პრემიერ-მინისტრი პეტრ ფიალა; კანადის პრემიერ-მინისტრი, ჯასტინ ტრუდო; დანიის პრემიერ მინისტრი მეტე ფრედერიქსენი; ნორვეგიის პრემიერ-მინისტრი, იუნას გარ სტორე; ნიდერლანდების პრემიერ მინისტრი, დიკ შუფი; ესპანეთის პრემიერ-მინისტრი პედრო სანჩესი; თურქეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი ჰაკან ფიდანი; ნატო-ს გენერალური მდივანი, მარკ რუტე; ევროკომისიის პრეზიდენტი, ურსულა ფონ დერ ლაიენი და ევროპული საბჭოს პრეზიდენტი, ანტონიო კოსტა.
მოსალოდნელია, რომ ლიდერები სამიტზე უკრაინის მიმართ მხარდაჭერის საკითხებს, მათ შორის სამართლიანი და ხანგრძლივი მშვიდობის მიღწევის გზებს განიხილავენ.