I კვარტალში კომპანიების 40%-მა ხელფასები გაზარდა – BAG-ის დასაქმების ბარომეტრი
BAG დასაქმების ბარომეტრის თანახმად, გამოკითხვის შედეგების მიხედვით, 2025 წლის I კვარტალში კომპანიათა 40%-მა გაზარდა დასაქმებულთა ხელფასები, რაც მნიშვნელოვნად აღემატება წინა კვარტალის მაჩვენებელს, თუმცა ჩამორჩება წინა წლის შესაბამისი კვარტალის მაჩვენებელს.
2025 წლის II კვარტალში დასაქმებულთა ანაზღაურების ზრდას კომპანიების 18% გეგმავს.
სექტორების მიხედვით, 2025 წლის I კვარტალში, კომპანიათა ყველაზე დიდმა ნაწილმა მომსახურების სექტორში (49%) გაზარდა დასაქმებულთა ანაზღაურება. 2025 წლის II კვარტალში დასაქმებულთა ანაზღაურების ზრდას კომპანიათა ყველაზე დიდი წილი მშენებლობის სექტორში (33%) გეგმავს.
ამასთან, გამოკითხულ კომპანიათა შორის, მათ ვინც 2025 წლის I კვარტალში თანამშრომელთა ხელფასების ზრდა დააფიქსირა, უმრავლესობამ (92%) ანაზღაურება 0-20%-ით გაზარდა, ხოლო დანარჩენმა კომპანიებმა (8%) დასაქმებულთა ანაზღაურება 20-40%-ით გაზარდეს.
BAG ინდექსი, საქართველოს ბიზნეს ასოციაციის, PMC კვლევითი ცენტრისა და IFO ეკონომიკური კვლევების ინსტიტუტის ერთობლივი პროდუქტია.
მთავრობის ადმინისტრაციის აუდიტის სამსახურის ფუნქციები გაფართოვდება და არა მხოლოდ მთავრობის ადმინისტრაციის, არამედ მთლიანად მთავრობის საქმიანობის ეფექტიანობის ზედამხედველობის ფუნქციაც მიენიჭება – ირაკლი კობახიძე