ვაშინგტონის შტატის ბელვიუში, სადაც Microsoft-ის ათასობით თანამშრომელი ცხოვრობს, ხელოვნურ ინტელექტზე დაფუძნებული საგზაო მოძრაობის მონიტორინგის სისტემა ფუნქციონირებს. ეს სისტემა არსებული კამერების მეშვეობით არა მხოლოდ უკვე მომხდარ ავარიებს აფიქსირებს, არამედ „თითქმის მომხდარ“ შემთხვევებსაც და მენეჯერებს სთავაზობს კონკრეტულ გადაწყვეტილებებს – როგორიცაა მოსახვევი ზოლის გადაპროექტება ან გაჩერების ხაზის რელოკაცია.
ეს ინოვაციური ტექნოლოგია არ არის Microsoft-ისა და OpenAI-ის თანამშრომლობის შედეგი. მას ქმნის სტარტაპი სახელწოდებით Archetype AI.
ხელოვნური ინტელექტი, რომელიც მომავალს პროგნოზირებს
Archetype AI-ის თანადამფუძნებელი ივან პუპირევი განმარტავს, რომ როგორც წესი, ქალაქის ადმინისტრაცია ავარიების შესახებ მხოლოდ მათი მოხდენის შემდეგ იგებს. თუმცა, მათი რეალური ინტერესია ინფორმაცია იმ ავარიების შესახებ, რომლებიც „თითქმის მოხდა“, რადგან ასეთი შემთხვევების დაფიქსირება შეუძლებელია. ადმინისტრაციას სურს მათი პრევენცია, რაც Archetype-ის ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანესი გამოწვევაა. პუპირევმა და ლეონარდო ჯუსტიმ Archetype დააფუძნეს Google-ის მოწინავე ტექნოლოგიებისა და პროექტების ჯგუფის (ATAP) დატოვების შემდეგ.
რატომ გვჭირდება ახალი მიდგომა?
დღემდე, ინჟინრებს უწევდათ ცალკეული ალგორითმის შექმნა თითოეული ფიზიკური მოვლენის გასაზომად – ერთი გულისცემისთვის, მეორე ნაბიჯებისთვის და ა.შ. ბუნებრივ სამყაროში იმდენი რამ ხდება, რომ შეუძლებელია ყველაფრის გაზომვა ან გათვალისწინება ამგვარი ფრაგმენტული მიდგომით. შედეგად, მაღალტექნოლოგიური მოწყობილობები კვლავ ძალიან ცოტას იგებენ ჩვენი რეალური გარემოს კომპლექსურობის შესახებ.
Archetype გვთავაზობს ინოვაციურ გადაწყვეტილებას – ხელოვნურ ინტელექტს, რომელსაც შეუძლია თვალი ადევნოს და რეაგირება მოახდინოს ფიზიკური სამყაროს კომპლექსურობაზე. მათი მოდელი “Newton” ტრენირებულია ღია სენსორების უზარმაზარ მონაცემებზე ისეთი წყაროებიდან, როგორიცაა NASA.
როგორ მუშაობს Newton?
კომპანიის მთავარი უპირატესობა ისაა, რომ Newton-ს შეუძლია გააანალიზოს უკვე არსებული სენსორების მონაცემები. თქვენს ტელეფონში უკვე ათობით სენსორია, და მსოფლიოში მალე ტრილიონობით იქნება – აქსელერომეტრები, ელექტრული და სითხის ნაკადის სენსორები, ოპტიკური სენსორები და რადარები.
ამ გაზომვების ანალიზით, Newton-ს შეუძლია რეალურად ადევნოს თვალყური დაგასაოცარი სიზუსტით მოახდინოს იდენტიფიცირება, რა ხდება გარემოში. უფრო მეტიც, მას შეუძლია მომავალი ტენდენციების პროგნოზირება – დაწყებული ლაბორატორიაში პატარა პენდულუმის რხევიდან, დამთავრებული ქარხანაში პოტენციური ავარიით.
„ლინზები“ – მონაცემების ინტერპრეტაციის ახალი გზა
Archetype-ის კონცეფციაში ცენტრალური ადგილი უკავია „ლინზებს“ – ეს არის მათი მეტაფორა იმისთვის, თუ როგორ გარდაქმნიან ისინი სენსორების მონაცემებს პრაქტიკულ ცოდნად.
სხვადასხვა დემონსტრაციებში ვნახულობთ, როგორ შეუძლია Newton-ს: