სომხეთში დაამტკიცეს კანონი «სომხეთის ელექტროსისტემების ნაციონალიზაციის” შესახებ
სომხეთის ეროვნულმა ასამბლეამ [პარლამენტმა] 3 ივლისს მეორე და საბოლოო მოსმენით დაამტკიცა საკანონმდებლო პაკეტი, რომელიც შესაძლებელს ხდის «სომხეთის ელექტროსისტემების» ნაციონალიზაციას. კანონპროექტს მხარი დაუჭირა 65 დეპუტატმა, წინააღმდეგი – 30.
სომხური მედიის შესაბამისად, ამ გზით, სომხეთის საჯარო სამსახურის მარეგულირებელ კომისიას მიენიჭება შესაძლებლობა, შეცვალოს კომპანიის მმართველობა იმ შემთხვევაში, თუ გამოვლინდება სერიოზული დარღვევები მის საქმიანობაში. კომისიას ასევე მიეცემა უფლება ჩაატაროს შესაბამისი გამოძიება. ასეთ შემთხვევაში, კომისია უფლებამოსილი იქნება დროებით ჩამოაშოროს ქსელების მფლობელები მართვას და დანიშნოს დროებითი მმართველი. დროებით მმართველად უნდა დაინიშნოს სპეციალისტი, რომელსაც მინიმუმ ხუთწლიანი გამოცდილება ექნება ენერგეტიკის ან მენეჯმენტის სფეროში.
ოპოზიციამ აღნიშნული საკანონმდებლო ინიციატივა შეაფასა როგორც სახელმწიფოს მცდელობა, ქონების წართმევის გზით განახორციელოს ზეწოლა ინვესტორებზე და პოლიტიკურად დააყენოს ზეწოლის ქვეშ «სომხეთის ელექტროსისტემების» მფლობელი — რუსული ჯგუფის „ტაშირის“ ხელმძღვანელი სამველ კარაპეტიანი. ეს კანონპროექტი აღიქმება, როგორც პირდაპირი ზეწოლა სამველ კარაპეტიანზე — „ტაშირ ჯგუფის“ მფლობელზე, რომელიც ერთ-ერთი ყველაზე ცნობილი რუსეთთან დაკავშირებული ბიზნესმენია სომხეთში.