„ქართული ოცნების“ მხარდამჭერთა 75% არ ემხრობა მიმდინარე პროევროპულ აქციებს – კვლევა
პროევროპული ოპოზიციის ამომრჩევლის უმრავლესობა მომხრეა საქართველოში საპროტესტო აქციებს, ხელისუფლებაში მყოფი „ქართული ოცნების“ ამომრჩევლის უმრავლესობა კი წინააღმდეგი. ამის შესახებ საუბარია „სოციალური კვლევისა და ანალიზის ინსტიტუტის“ კვლევაში.
კითხვაზე, რამდენად ემხრობით მიმდინარე პროტესტს/აქციებს, პასუხები ასე გადანაწილდა:
პროევროპული ოპოზიციის ამომრჩევლები:
· „არ ვეთანხმები“ – 8%;
· არც ვემხრობი და არც ვეწინააღმდეგები („50/50“) – 14%;
· „ვემხრობი“ – 78%.
„ქართული ოცნების“ ამომრჩეველი:
· „არ ვეთანხმები“ – 75%;
· არც ვემხრობი და არც ვეწინააღმდეგები („50/50“) – 16%;
· „ვემხრობი“ – 7%;
· „არ ვიცი / უარი პასუხზე“ – 2%.
კვლევის ავტორები აცხადებენ, რომ:
· მიმდინარე საპროტესტო აქციებს საქართველოს მოსახლეობის უფრო დიდი ნაწილი (43%) ემხრობა (არ ემხრობა 35%);
· მხარდაჭრა მნიშვნელოვნად იზრდება თბილისელებში (62%) და პროევროპული ოპოზიციის ამომრჩევლებში (78%);
· რეგიონებში საპროეტსტო აქციებს არ ემხრობა 40%, ხოლო ემხრობა 35%;
· „ქართული ოცნების“ ამომრჩევლებში საპროტესტო აქციებს არ ემხრობა გამოკვეთილი უმრავლესობა (75%).
მოქალაქეებს ჰკითხეს, რამდენად ეთანხმებიან პროტესტის ერთ-ერთ მოთხოვნას, დემონსტრაციებზე სისხლის სამართლის წესით დაკავებული ადამიანების გათავისუფლების შესახებ. ამ შემთხვევაში პასუხები ასე გადანაწილდა:
· „არ ვეთანხმები“ – 5%;
· „ვემხრობი“ – 92%;
· არ ვიცი / უარი პასუხზე – 3%.
· „არ ვეთანხმები“ – 50%;
· „ვემხრობი“ – 40%;
· „არ ვიცი / უარი პასუხზე“ – 10%.
კვლევის შესახებ
სოციალური კვლევისა და ანალიზის ინსტიტუტმა (ISSA) 2025 წლის ივნისში ჩაატარა სოციოლოგიური კვლევა, რომლის მიზანი იყო საქართველოს მოსახლეობის განწყობებისა და მოსაზრებების შესწავლა ქვეყანაში მიმდინარე პროცესებთან დაკავშირებით.
გამოიკითხა საქართველოს 2 ათასი სრულწლოვანი მოქალაქე პირდარპირი ინტერვიუს გზით. შერჩევის ცდომილება: ±2.2% , 95%-იანი სანდოობით გამოპასუხების წილი: 71% საველე სამუშაოები ჩატარდა 2025 წლის 17-29 ივნისის შუალედში. კვლევის დონორი იყო სამოქალაქო საზოგადოების ფონდი კვლევის განმახორციელებელი: სოციალური კვლევისა და ანალიზის ინსტიტუტი (ISSA).