უკრაინის პოლიციამ გახსნა 2022 წელს ბუჩაში 72 სამოქალაქო პირის მკვლელობების საქმე
უკრაინის პოლიცია აცხადებს, რომ გახსნა საქმე, რომელიც ეხება 2022 წლის გაზაფხულზე ს შემოგარენში, ბუჩაში ს არმიის ჯარისკაცების მიერ 72 მშვიდობიანი მოსახლის მოკვლას. ეს სააგენტო უკრინფორმს აცნობა ეროვნული პოლიციის ხელმძღვანელმა, დმიტრო შევჩუკმა. ასევე გახსნილია მშვიდობიან მოსახლეობასთან სასტიკი მოპყრობის 35-ზე მეტი ეპიზოდი, რომლებიც მოიცავს წამებას და გაუპატიურებას.
შევჩუკის თქმით, იმ პირთა უმრავლესობა, რომლებსაც გამოძიება დამნაშავეებად მიიჩნევს, არის რუსეთის არმიის 234-ე სადესანტო-შემტევი პოლკის 76-ე დანაყოფის სამხედრო მოსამსახურე. საერთო ჯამში ამოცნობილია ორნახევარ ათასამდე რუსი სამხედრო, რომლებიც იმ პერიოდში ბუჩაში იყვნენ განლაგებულნი. უკრაინის უწყებები მუშაობენ პასუხისმგებლობის საკითხის დაყენებაზე როგორც დანაშაულთა უშუალო ჩამდენთათვის, ისე მათი მეთაურებისთვის.
ამ ეტაპზე სისხლის სამართლებრივ წარმოებაში მიმდინარეობს 358 სამოქალაქო პირის სიკვდილის გარემოებათა გამოძიება. სასამართლო ექსპერტიზის პროცესები გრძელდება. ამ დრომდე არ ხერხდება ბუჩის 13 მოსახლის გვამების ამოცნობა, ისინი დაწვეს.
31 მარტს სამი წელიწადი შესრულდა ბუჩის უკრაინელი სამხედროების მიერ გათავისუფლებიდან. უკრაინის პრეზიდენტმა, მ და მისმა მეუღლემ, იამ ორშაბათს პატივი მიაგეს ამ ქალაქში რუსების მიერ მოკლულ უკრაინელთა ხსოვნას. ცერემონიაში მონაწილეობა მიიღეს ევროპის 22 ქვეყნის პარლამენტთა ხელმძღვანელებმა, რომლებიც კიევში ჩავიდნენ.
ოფიციალური მონაცემებით, რუსეთის მხრიდან ბუჩის ოკუპაცია 33 დღე გრძელდებოდა – 2022 წლის 27 თებერვლიდან 31 მარტამდე. ამ პერიოდში რუსეთის აგრესიის შედეგად ქალაქში დაიღუპა 561 მშვიდობიანი მოსახლე, მათ შორის 12 ბავშვი.
ქალაქი ბუჩა მდებარეობს კიევიდან 30-მდე კილომეტრის მოშორებით. მას შემდეგ, რაც ქალაქიდან რუსეთის ჯარისკაცები გავიდნენ, იქ აღმოაჩინეს ბევრი მშვიდობიანი მოსახლის გვამები. გადარჩენილი თვითმხილველები ყვებოდნენ სიკვდილით მასობრივად დასჯის შემთხვევებზე, რომლებსაც რუსეთის ჯარისკაცები ახორციელებდნენ, ასევე წამების, ფიზიკური და სექსუალური ძალადობის, მასობრივი მაროდიორობის შემთხვევებზე.
რუსეთი აცხადებდა, რომ მის არმიას კავშირი არ აქვს მშვიდობიანი მოსახლეობის წინააღმდეგ ჩადენილ დანაშაულებთან და კიევს სდებდა ბრალს ინსცენირებაში. რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს ვერსიაში ეჭვის შეტანის გამო რუსეთის მოქალაქეებს სისხლის სამართლებრივი დევნა ემუქრებათ, “ყალბი ცნობების” გავრცელების და “რუსეთის არმიის დისკრედიტაციის” მუხლებით.