საუდის არაბეთში დაიწყო აშშ-რუსეთის შეხვედრა
საუდის არაბეთის დედაქალაქ ერ-რიადში დაიწყო -ისა და ს წარმომადგენლების შეხვედრა. ამის შესახებ რუსეთის სახელმწიფო სააგენტო „ტასი“ და ტელეარხი Al Arabiya იუწყებიან.
მოლაპარაკება სასტუმრო Ritz Carlton-ში მიმდინარეობს.
„ტასის“ ცნობით, რუსეთის დელეგაციაში არიან ფედერაციის საბჭოს საერთაშორისო საქმეთა კომიტეტის თავმჯდომარე გრიგორი კარასინი და უშიშროების ფედერალური სამსახურის დირექტორის მრჩეველი სერგეი ბესედა, ხოლო აშშ-ს წარმოადგენენ თეთრი სახლის მრჩეველი ეროვნული უსაფრთხოების საკითხებში მაიკ უოლცი, სპეციალური წარმომადგენელი უკრაინის და რუსეთის საკითხებში კით კელოგი და სახელმწიფო დეპარტამენტის მაღალჩინოსანი მაიკლ ენტონი.
ერთი დღით ადრე, 23 მარტს ს დედაქალაქში გაიმართა აშშ-უკრაინის შეხვედრა. მისი დასრულების შემდეგ ს დელეგაციის ხელმძღვანელმა, თავდაცვის მინისტრმა რუსტემ უმეროვმა სოციალურ ქსელებში დაწერა, რომ საუბარი კონსტრუქციული და შინაარსიანი იყო და განიხილეს საკვანძო საკითხები, კერძოდ, ენერგეტიკის სფეროში.
აშშ-ისა და რუსეთის მაღალჩინოსნების პირველი შეხვედრა საუდის არაბეთში 18 თებერვალს გაიმართა.
თითქმის ერთი თვის შემდეგ, 11 მარტს საუდის არაბეთში მოლაპარაკება გამართეს აშშ-ის და უკრაინის დელეგაციებმაც. ამ შეხვედრის შედეგად კიევი დაეთანხმა ვაშინგტონის წინადადებას 30-დღიანი ზავის შესახებ. რუსეთს ამ წინადადებაზე თანხმობა არ უთქვამს.
სა და რუსეთს შორის საბრძოლო მოქმედებების შეწყვეტის მიზნით, აშშ-ის პრეზიდენტმა დონალდ ტრამპმა 18 და 19 მარტს სატელეფონო საუბრები გამართა რუსეთის პრეზიდენტ ვლადიმირ პუტინთან და უკრაინის პრეზიდენტ სთან.