ყოფილ გენერალურ პროკურორი ოთარ რომანოვ-ფარცხალაძე, რომელსაც ერთ დროს ქვეყანაში საკმაოდ დიდი გავლენა ჰქონდა, ახლა ორ მძიმე დანაშაულშია ბრალდებული და მიმალვაშია. ცნობილია, რომ ის რუსეთში იმყოფება. საქართველოს სახელმწიფო საზღვარი 2025 წლის ივნისში დატოვა.
რას ედავებიან ყოფილ გენპროკურორს?
პირველი ეს არის ბიზნესმენ ლევან ჯანგველაძის შეკვეთით და ანგარებით განზრახ მკვლელობის ორგანიზება. მას ბრალი საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 25/109-ე მუხლის “ნ“ ქვეპუნქტით წარუდგინეს, რაც შეკვეთით და ანგარებით განზრახ მკვლელობის ორგანიზებას გულისხმობს. ამასთან, ფარცხალაძეს ე.წ. ქოლცენტრების საქმეზე წარედგინა ბრალი. ფარცხალაძეს პატიმრობა დაუსწრებლად აქვს შეფარდებული. ამავე საქმეზე პატიმრობა აქვს შეფარდებული ჟურნალისტ ელისო კილაძეს.
“მოწმეთა ჩვენებებით, აღნიშნული ქოლ-ცენტრების დიდი უმრავლესობა ეკუთვნოდა პირთა ჯგუფს, რომლებიც მიღებული შემოსავლებიდან სხვადასხვა ოპოზიციურ მედიასაშუალებას აფინანსებდა, ხოლო ქოლ-ცენტრების შედარებით მცირე ნაწილის მფარველობას, გრიგოლ ლილუაშვილი და ოთარ ფარცხალაძე, მათი უახლოესი გარემოცვის წევრების მეშვეობით ახორციელებდნენ. მოცემულ საქმეზე, საქართველოს პროკურატურის და ფინანსთა სამინისტროს საგამოძიებო სამსახურის მიერ ერთობლივად ჩატარებული გამოძიებით დადგენილია, რომ 2020-2023 წლებში, საქართველოში ოთარ ფარცხალაძის მფარველობით ფუნქციონირებდა შეთანხმებულად მოქმედი სტრუქტურული ფორმის მქონე ორგანიზებული დანაშაულებრივი ჯგუფი, რომლის მიზანს მატერიალური სარგებლის უკანონოდ მიღება და შემდგომში ფულის გათეთრება წარმოადგენდა” – ამბობს გამოძიება.
რას ამბობს ფარცხალაძე წარდგენილ ბრალდებებზე?
ყოფილმა გენერალურმა პროკურორმა, ოთარ რომანოვ – ფარცხალაძემ რუსულ სახელმწიფო გამოცემა „მოსკოვსკი კომსომოლეცთან“ ინტერვიუში განაცხადა, რომ საქართველოში მის წინააღმდეგ საქმე უცხოელი პატრონების დავალებით შეთხზეს.
“შეთხზული დანაშაულებისთვის მდევნიან, იმისთვის, რაც არ ჩამიდენია, ცდილობენ ისტორიული სამშობლო წამართვან. საერთაშორისო კრიმინალურმა დაჯგუფებებმა ჩემზე ნადირობა გამოაცხადეს. არ მეშინია. ეს ყველაფერი ყველაზე უკეთ ადასტურებს ჩემი არჩეული გზის სიმართლეს. მზად ვარ ჩემი სიცოცხლე გავიღო ჩვენი შვილების ბედნიერი მომავლისთვის.
დროა, წარსულში დავტოვოთ წარსულის წყენები, რომლებიც ჩვენი ერის მტრების მიერაა შექმნილი და წინ ვიაროთ. ქართველმა ხალხმა თვალები უნდა გაახილოს და გაიგოს, ვინ მოქმედებს მის ინტერესებში, ხოლო ვინ ინტრიგებს ხლართავს, რითაც უცხოელ პატრონებს ემსახურება, ანგრევს ჩვენს იდენტობას, წეს-ჩვეულებებსა და ერთიანობას. ასე შევძლებთ ჩვენი სუვერენიტეტის, ჩვენი ტრადიციებისა და რწმენის შენარჩუნებას.
გრძელი და სახიფათო გზა გავიარე ჩემი სამშობლოს – საქართველოს – სამსახურში. და დღეს ზუსტად იმ წერტილში აღმოვჩნდი, საიდანაც ვიცი, რომ ახალი ფურცელი დაიწყება ძმურ ერებს შორის ურთიერთობაში…
მართლმადიდებლური რწმენა გვაერთიანებს… ყველაფერს გავაკეთებ ქართველ და რუს ერებს შორის ძმური ურთიერთობების გასაძლიერებლად, რომელიც პატივისცემაზე, ერთიანობასა და გარე საფრთხეებისთვის ერთობლივ წინააღმდეგობაზეა დაფუძნებული“, – განაცხადა ფარცხალაძემ.
როგორია გაქცეული ექს გენპროკურორის სკანდალებით სავსე გზა?
ოთარ ფარცხალაძე 2008 წლამდე მუშაობდა შინაგან საქმეთა სამინისტროში, სხვადასხვა საპასუხისმგებლო თანამდებობებზე, გარდა ამისა, იყო საქართველოს პარლამენტის ენერგეტიკის დროებითი საგამოძიებო კომისიის წევრი. ფარცხალაძე საქართველოს მთავარი პროკურორის თანამდებობაზე 2013 წლის 7 ნოემბერს დაინიშნა და 30 დეკემბერს გადადგა. 53 დღე თანამდებობაზე მისთვის პოლიტიკურად საბედისწერო აღმოჩნდა, რადგან მედიაში გაჩნდა ინფორმაცია, რომ წლების წინ ის გერმანიაში ბოტასების ქურდობის გამო, ყაჩაღობის მუხლით იყო ნასამართლევი. გადადგომის შემდეგ გავრცელებულ განცხადებაში წერდა, რომ გერმანიაში სამართალდამცველებთან ინცინდენტი ნამდვილად შეემთხვა, თუმცა ის სხვაში აერიათ.
2017 წელს გავრცელდა ინფორმაცია, რომ ფარცხალაძემ იმჟამინდელი სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის უფროსი ლაშა თორდია სცემა. დაზარალებული აცხადებდა, რომ მას კლუბ “ელ ცენტროში” თავს ყოფილი მთავარი პროკურორი, ოთარ ფარცხალაძე დაესხა და დაცვის წევრებთან ერთად ფიზიკურად გაუსწორდა. ფარცხალაძის მხარე კი ამტკიცებდა, რომ კონფლიქტი მას შემდეგ დაიწყო, რაც თორდია კლუბში შეხვედრისას ფარცხალაძეს არ მიესალმა.
2018 წელს “რუსთავი 2”-ის მიერ გავრცელებული ინფორმაციით, ფარცხალაძემ სპორტის ყოფილი მინისტრი ლევან ყიფიანი გაიტაცა, სარდაფში ჩაკეტა და ანგარიშსწორებით დაემუქრა. საქმე ბიზნესდავას შეეხებოდა.
პანდემიის პერიოდში მაშინდელმა პრემიერ-მინისტრმა გიორგი გახარიამ ოთარ ფარცხალაძეზე განაცხადა, რომ ავტომობილით გადაადგილების აკრძალვის პირობებში, ყოფილი პროკურორი რუსთაველის გამზირზე მანქანით მოძრაობისას შენიშნეს და დააჯარიმეს. სწორედ მაშინ გამოიყენა გახარიამ ცნობილი ფრაზა “ჯიგრულ პონტში…“
“ფარცხალაძე იყო დაჯარიმებული, მე, “ჯიგრულ პონტში” არ ვუშვებ საშვებს, ჩემთვის მსგავსი ქმედებები უკიდურესად მიუღებელი და ამორალურია, ჩემს ფასეულობებს ეწინააღმდეგება”, – თქვა გახარიამ.
ფარცხალაძის ბიოგრაფიაში კიდევ ერთი საინტერესო დეტალია. მედიაში გავრცელებული ცნობებით, ფარცხალაძე 15 წლის შევიდა და 19 წლისამ დაამთავრა უმაღლესი სასწავლებელი, რაც არარეალისტურად გამოიყურებოდა. თანაგუნდელებმა ეს იმით ახსნეს, რომ იგი სკოლაში “გადაახტუნეს“.
ფარცხალაძის ქონება – რა ინფორმაცია გაავრცელა 2023 წელს “საერთაშორისო გამჭვირვალობამ”
ოთარ ფარცხალაძე საქართველოს მთავარი პროკურორი 2013 წლის ნოემბრიდან იმავე წლის დეკემბრამდე იყო. იგი იძულებული გახდა თანამდებობა მას შემდეგ დაეტოვებინა, რაც გერმანიაში მისი ნასამართლეობის ფაქტი გამჟღავნდა.
თანამდებობის დატოვების შემდეგ, ფარცხალაძის ქონება მნიშვნელოვნად გაიზარდა; 2013 წელს მისი ოჯახი თუ 2 უძრავ ქონებას ფლობდა, 2018 წელს მისი ქონება 24 ერთეულამდე გაიზარდა.
“საერთაშორისო გამჭირვალობის” ინფორმაციით, ფარცხალაძემ რუსეთის მოქალაქის პასპორტი ჯერ კიდევ 2021 წლის 24 თებერვალს მიიღო.
მოქალაქეობის მიღების შემდეგ 2 წლის განმავლობაში მან რუსეთში მნიშვნელოვანი ოდენობისა და ღირებულების უძრავი და მოძრავი ქონება შეიძინა, კერძოდ:
მოსკოვთან ახლოს, კრასნოგორსკის რაიონის სოფელ პოზდნიაკოვოში არსებულ ლიპკას მდიდრულ დასახლებაში მდებარე 2 მომიჯნავე მიწის ნაკვეთი საერთო ფართობით 1480 კვ.მ. და მასზე მშენებარე 472.1 კვ.მ ფართობის საზაფხულო სახლი. სამივე უძრავი ქონება ოთარ ფარცხალაძის სახელზე 2021 წლის 5 დეკემბერს დარეგისტრირდა.
ასევე, 2022 წელს მან რუსეთში საკუთარ სახელზე დაირეგისტრირა 2021 წელს გამოშვებული 2 ძვირადღირებული ავტომობილი: Toyota Land Cruiser 150 (7 აპრილს) და Toyota Land Cruiser 300 (22 დეკემბერს). მათივე ცნობით, ყოფილმა მთავარმა პროკურორმა ბინები და კომერციული ფართები, რომელსაც თბილისსა და სხვადასხვა კურორტებზე ფლობდა, შვილს გადაუფორმა.
2023 წელს გამოქვეყნებული ინფორმაციის მიხედვით, ოთარ ფარცხალაძის პირველი ქორწინებიდან შვილის, ანდრიას და მისი მესამე ცოლის – ეკა ჩხიკვიშვილის საერთო საკუთრებაში შედიოდა – წყნეთში, ე.წ. ელიტურ – კაკლების დასახლებაში მდებარე 1500 კვადრატული მეტრის მიწის ნაკვეთი და მასზე მდებარე შენობები. რეესტრის მონაცემებით, ამ ეზოში არის 349 კვადრატული მეტრი საცხოვრებელი სივრცე, 62 კვ.მ – საზაფხულო, 312 კვ.მ – სარდაფი, 75 კვ.მ – დამხმარე ფართი, 64 კვ.მ – ავტოსადგომი და 68 კვ.მ – აუზი).
ოჯახი და მესამე ქორწინება მინისტრობიდან წასვლის შემდეგ
2018 წელს გავრცელდა ინფორმაცია, რომ ფარცხალაძე მესამედ დაქორწინდა. მისი მეუღლე ეკა ჩხიკვიშვილია. წყვილი მანამდე ერთი წელია ერთად ცხოვრობდა.
პირველ მეუღლესთან, ნინო ასათიანთან, ორი შვილი ჰყავს, ქალ – ვაჟი. თანამდებობაზე ყოფნის დროს ორჯერ შევსებულ დეკლარაციაში მეორე მეუღლე ქეთევან ცქვიტინიძე ჰყავს მითითებული, რომელიც დეკლარაციის მიხედვით კომპანია “რაკიინ დეველოპმენტის“ პიარმენეჯერია. მეორე ქორწინებაში ფარცხალაძეს ერთი შვილი, დათა ფარცხალაძე ჰყავს.
მესამე ქორწილში ფარცხალაძის მეჯვარე ცნობილი ქართველი ბიზნესმენი გიორგი რამიშვილი, იგივე “ზარალა“ გახლდათ.
წლების წინ ბიძინა ივანიშვილმა ერთ-ერთ ინტერვიუში დაადასტურა, რომ ფარცხალაძე მისი დეიდაშვილის, უჩა მამაცაშვილის მეგობარია და ასევე ყოფილ პრემიერს მის ოჯახთან ნათელ-მირონობა აკავშირებდა.
“ფარცხალაძეს ხშირად ნამდვილად ვერ ვხვდები, ის ჩემი მეგობარი არაა, როგორც მე ვიცი, ჩემი ბერა გახლავთ მაგის შვილიშვილის ნათლია”- განაცხადა ბიძინა ივანიშვილმა 2016 წელს.