დღეს, 27 მარტს პარიზში გაიმართება უკრაინის მხარდამჭერი კოალიციის სამიტი. მასში მონაწილეობას მიიღებენ ლიდერები იმ ქვეყნებისა, რომლებიც პოტენციურად მზად არიან სამშვიდობო შეთანხმების შემთხვევაში, უკრაინაში თავისი სამხედრო კონტინგენტი გაგზავნონ ცეცხლის შეწყვეტის რეჟიმის უზრუნველსაყოფად.
შეხვედრაში მონაწილეობას მიიღებს უკრაინის პრეზიდენტი ვოლოდიმირ ზელენსკიც, რომელიც პარიზში ერთი დღით ადრე, 26 მარტს ჩავიდა და მოლაპარაკება გამართა პრეზიდენტ ემანუელ მაკრონთან.
შეხვედრის შემდეგ საფრანგეთის პრეზიდენტმა განაცხადა, რომ რუსეთისთვის სანქციების მოხსნას არ აპირებენ და მათ გაუქმებაზე საუბარი ნაადრევია. მაკრონის თქმით, სანქციები რუსეთის აგრესიის შედეგია, ამიტომ მათი მოხსნაც დამოკიდებულია იმაზე, გააკეთებს თუ არა რუსეთი არჩევანს საერთაშორისო სამართლის სასარგებლოდ.
საფრანგეთის პრეზიდენტმა რუსეთი დაადანაშაულა იმაში, რომ უკრაინაში ცეცხლის შეწყვეტაზე თანხმობის ნაცვლად ახალ პირობებს აყენებს.
საუდის არაბეთში 23-25 მარტს გამართული აშშ-უკრაინის და აშშ-რუსეთის მოლაპარაკებების შემდეგ თეთრმა სახლმა გამოაცხადა, რომ შეთანხმდნენ შავ ზღვაში უსაფრთხო ნაოსნობის უზრუნველყოფაზე, ძალის გამოყენების აღმოფხვრასა და კომერციული გემების სამხედრო მიზნებით გამოყენების აღკვეთაზე.
თავის მხრივ, კრემლმა განაცხადა, რომ შავ ზღვაში ნაოსნობის უსაფრთხოების უზრუნველყოფისა და ძალის გამოუყენებლობის პუნქტი ამოქმედდება მას შემდეგ, რაც გაუქმდება რუსეთის საწინააღმდეგო სანქციების ნაწილი.
მოსკოვი მოითხოვს სანქციების მოხსნას „როსსელხოზბანკისა“ და სურსათის და სასუქების მწარმოებელი და ექსპორტიორი კომპანიებისთვის, უცხოეთის პორტებში მომსახურების შეზღუდვის გაუქმებას რუსეთის დროშით მცურავი გემებისთვის, რომლებსაც სურსათი და სასუქები გადააქვთ და რუსეთისთვის ამ პროდუქციის წარმოებისთვის საჭირო ტექნიკის მიწოდების აღდგენას.
26 მარტს, უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ პარიზში, ჟურნალისტებს განუცხადა, რომ იმედი აქვს, აშშ რუსეთის მოთხოვნებს წინააღმდეგობას გაუწევს.