კომპანიებს დასაქმების მიმართულებით დადებითი მოლოდინი აქვთ – BAG დასაქმების ბარომეტრი
BAG დასაქმების ბარომეტრის თანახმად, რომელიც ასახავს გამოკითხული კომპანიების მოლოდინს მომავალ სამ თვეში დასაქმების სავარაუდო ცვლილების შესახებ, 2025 წლის I კვარტალში კომპანიებს დადებითი მოლოდინი აქვთ.
დასაქმების ბარომეტრმა 23 ქულა შეადგინა. აღნიშნული მაჩვენებელი წინა კვარტალთან შედარებით 4 ქულით, ხოლო 2024 წლის I კვარტალთან შედარებით 20.3 ქულით გაუარესდა.
2025 წლის I კვარტალში დასაქმების ბარომეტრის მაჩვენებელი ყველა სექტორში დადებითია. 2025 წლის I კვარტალში წინა კვარტალთან შედარებით, დასაქმების ბარომეტრის მაჩვენებელი გაუარესდა მშენებლობის (14.1 ქულით), მრეწველობის (6.5 ქულით) და ვაჭრობის (5.5 ქულით) სექტორებში, ხოლო მცირედით გაუმჯობესდა მომსახურების (1.3 ქულით) სექტორში.
2025 წლის I კვარტალში, გამოკითხულ კომპანიათა 23%-მა განაცხადა, რომ მათთან დასაქმებულთა რაოდენობა გაიზარდა. რაც შეეხება 2025 წლის II კვარტლის მოლოდინს, გამოკითხული კომპანიების 29% ელის დასაქმებულთა რაოდენობის ზრდას (იხილეთ გრაფიკი 5), ხოლო 64% არ აპირებს დასაქმებულთა რაოდენობის შეცვლას.
2025 წლის I კვარტლის მდგომარეობით დასაქმებულთა რაოდენობის ზრდა ყველაზე მეტად მშენებლობის სექტორში ფიქსირდება. რაც შეეხება 2025 წლის II კვარტლის მოლოდინს დასაქმებულთა რაოდენობის ზრდის შესახებ, ყველაზე პოზიტიური შეფასებით ვაჭრობის სექტორი გამოირჩევა.