ვაშინგტონმა კიევს დახმარება დროებით შეუჩერა
პრეზიდენტმა დონალდ ტრამპმა ს დახმარება დროებით შეუჩერა. თეთრმა სახლმა ეს განცხადება 3 მარტს დღის ბოლოს გაახმოვანა.
“ამერიკის ხმისთვის” წერილობით მიცემულ კომენტარში, ადმინისტრაციის ერთ-ერთმა მაღალი რანგის ფიგურამ, ანონიმურობის დაცვის პირობით აღნიშნა: “ პრეზიდენტმა ნათლად განაცხადა, რომ ის ფოკუსირებულია მშვიდობაზე. ჩვენ გვსურს პარტნიორებმმაც იგივე მიზანს მიაქციონ ყურადღება. ჩვენ ვაპაუზებთ და განვიხილავთ ჩვენს დახმარებას, რომელიც გადაწყვეტას წაადგება”.
უკრაინის პრეზიდენტმა მ ორშაბათს, ერისადმი გაკეთებულ მიმართვაში განაცხადა, რომ უკრაინას ჭირდება “ რეალური, სამართლიანი მშვიდობა”, ისევე, როგორც უსაფრთხოების გგარანტიები, რათა მომავალში ისევ ვეღარ დაემუქროს უკრაინას.”
მან თქვა, რომ “ზუსტადაც რომ უსაფრთხოების გარანტიების არარსებობამ მისცა რუსეთს საშუალება ს ოკუპაცია და დონბასში ომი დაეწყო 11 წლის წინ”. ახლა კი კარგად ჩამოუყალიბებელი უსაფრთხოების გარანტიების პირორებში, რუსეთი აგრძელებს ომს, განაცხადა მან.
პრეზიდენტმა ტრამპმა 3 მარტს კიდევ ერთხელ აღნიშნა, რომ უკრაინის იშვიათ წიაღისეულზე შეთანხმება ძალიან მნიშვნელოვანია ამერიკის მხრიდან უკრაინისადმი დახმარების აღმოსაჩენად.
4 მარტს, კრემლის პრესსპიკერმა დმიტრი პესკოვმა ჟურნალისტებთან განაცხადა, რომ ვაშინგტონის მიერ სთვის დახმარების შეჩერება საუკეთესო სვლაა მშვიდობის მიღწევის გზაზე. პესკოვის თქმით, ამან შესაძლოა უკრაინას სამშვიდობო პროცესში ჩართვისკენ უბიძგოს.