ეგვიპტის ახალი ადმინისტრაციული დედაქალაქი, რომელიც მდებარეობს კაიროს აღმოსავლეთით 45 კმ-ში, შესამჩნევად გარდაიქმნა. დაგეგმილია, რომ 700 კვადრატული კილომეტრის ფართობის ქალაქში 6 მილიონზე მეტი ადამიანი იცხოვრებს.
ქალაქის მრავალი საკვანძო შენობა უკვე აშენდა, მათ შორის პრეზიდენტის სასახლე, დიდი მეჩეთი, რომელიც ყველაზე დიდი იქნება აფრიკაში, პარლამენტი და რამდენიმე სამთავრობო დეპარტამენტი.
ასევე აშენდა ფინანსური უბანი აფრიკაში ყველაზე მაღალი შენობით, სახელად Iconic Tower და სპორტული უბანი 93000 ადგილიანი სტადიონით.
ახალი ადმინისტრაციული დედაქალაქი შენდება ცენტრალური ღერძის გარშემო, სამხრეთით დიდი მეჩეთი, ხოლო ჩრდილოეთით და სახალხო პარკი და პრეზიდენტის სასახლის უზარმაზარი კომპლექსი. აქ ასევე არის უზარმაზარი საჯარო მოედანი, რომელიც გარშემორტყმულია დიდი არტ ნუვოს თაღოვანი კარიბჭით, ჩაშენებული დასაჯდომებით.
ეგვიპტის პარლამენტი მდებარეობს მოედნის გვერდით, მის ზემოთ აღმართულია წარმომადგენელთა პალატის შენობა, შემდეგ კი სენატი.
ფოტოგრაფი იოჰან ბლასბერგი, რომელმაც გადაიღო ეს ადგილები, იზიარებს, რომ „სახალხო პარკის ერთი ბოლოდან მეორე ბოლომდე ფეხით დაახლოებით ხუთი კილომეტრია და დაახლოებით ერთი საათი დასჭირდება“.