ადვოკატი აიჰან ჰასანლი: მნიშვნელოვანია, რომ ინსტიტუციური სივრცე დარჩეს რელიგიურად ნეიტრალური და არ ასოცირდებოდეს რომელიმე კონკრეტულ კონფესიასთან
ადვოკატი აიჰან ჰასანლი სოციალურ ქსელში ეხმაურება საჯაროდ გავრცელებულ ინფორმაციას ადვოკატთა ასოციაციის ოფისის კურთხევასთან დაკავშირებით.
აიჰან ჰასანლი მიიჩნევს, რომ ადვოკატთა კორპუსი და პროფესიული გაერთიანებები უნდა ინარჩუნებდნენ მკაცრად სეკულარულ ხასიათს, რადგან ადვოკატთა ასოციაცია წარმოადგენს მრავალფეროვან პროფესიულ საზოგადოებას, სადაც გაერთიანებულია სხვადასხვა რწმენის, მსოფლმხედველობისა და იდენტობის მქონე ადამიანი.
💭 „პირველ რიგში, უდიდეს პატივს ვცემ ყველა რელიგიასა და თითოეული ადამიანის რწმენის თავისუფლებას. ეს ვერ იქნება განხილვის ან მსჯელობის საგანი. თუმცა ვფიქრობ, რომ ადვოკატთა კორპუსი და პროფესიული გაერთიანებები უნდა ინარჩუნებდნენ მკაცრად სეკულარულ ხასიათს. ჩვენი საქმიანობა ეფუძნება კანონის უზენაესობას, ნეიტრალობასა და ყველა მოქალაქის თანასწორობას, მათი რელიგიური კუთვნილების მიუხედავად.
ადვოკატთა ასოციაცია წარმოადგენს მრავალფეროვან პროფესიულ საზოგადოებას, სადაც გაერთიანებული არიან სხვადასხვა რწმენის, მსოფლმხედველობისა და იდენტობის მქონე ადამიანები. სწორედ ამიტომ, მნიშვნელოვანია, რომ ინსტიტუციური სივრცე დარჩეს რელიგიურად ნეიტრალური და არ ასოცირდებოდეს რომელიმე კონკრეტულ კონფესიასთან“, – წერს აიჰან ჰასანლი.
⭕ ადვოკატთა ასოციაციის თავმჯდომარემ, ირაკლი ყანდაშვილმა ოფისის კურთხევის შესახებ ინფორმაცია სოციალურ ქსელში რამდენიმე საათის წინ გაავრცელა.
„ძვირფასო კოლეგებო, დღეს 17:00 სთ მეუფე აკურთხებს ასოციაციის ოფისს, ვინც იქნებით ახლოს და გაქვთ დრო მოდით“, – დაწერა ყანდაშვილმა.
პოსტის კომენტარებში რამდენიმე მომხმარებელმა მას ამავე საკითხზე შენიშვნა მისცა.
⭕ „პუბლიკამ“ ასოციაციის თავმჯდომარეს შეკითხვებით მიმართა, თუ რას უპასუხებს სეკულარობის პრინციპის დაცვასთან დაკავშირებით გამოთქმულ შენიშვნებს, თუმცა პასუხი ჯერ არ მიგვიღია. პასუხის მიღების შემთხვევაში მასალა განახლდება.